Problemy z klimatyzacją w VW Passacie. Zobacz, co może być ich przyczyną

Z każdym dniem robi się coraz cieplej. Kierowcy coraz częściej zaczynają otwierać okna w swoich samochodach i coraz częściej też uruchomiają klimatyzację. Często jednak ku ich zaskoczeniu okazuje się, że doskonale działająca w zeszłym roku klimatyzacja nagle zaczyna wykazywać najróżniejsze objawy niesprawności. Problemy te dotykają również tak niezawodnych aut, jak Volkswagen Passat. Z czego mogą wynikać?

Błędy i zaniedbania kierowców

Przyczyn problemów z klimatyzacją może być co najmniej kilka. Pierwszym, najważniejszym i najczęściej spotykanym są sami właściciele aut. Dlaczego? Układ klimatyzacji w każdym samochodzie, nie tylko VW Passacie, jest układem prostym zarówno w budowie, jak i w działaniu, a przez to dość odpornym na awarie wynikające z eksploatacji. Musi być jednak odpowiednio traktowany i konserwowany. Bez tego jego żywotność zostanie w sposób drastyczny skrócona. Wszystkie części do VW Passat powinny być podczas każdego kolejnego przeglądu dokładnie obejrzane i sprawdzone, a w razie potrzeby wymienione, również części tworzące układ klimatyzacji. Niestety, wielu kierowców próbuje na siłę szukać oszczędności i nawet jeśli zauważą, że klimatyzacja zaczyna działać mniej wydajnie, to wolą odwlekać jej przegląd tak długo, jak się tylko da. Czym się to kończy?

Jak zwykle, tak i w tym przypadku, profilaktyka okazuje się dużo tańsza niż leczenie. Standardowy przegląd klimatyzacji w VW Passacie to koszt ok. 100-300 zł i to już po doliczeniu do niej ceny uzupełnianego czynnika chłodniczego. Tymczasem jeśli wskutek naszych zaniedbań dojdzie do uszkodzenia kompresora klimatyzacji, koszty naprawy, a raczej wymiany, mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że o klimatyzację po prostu opłaca się dbać i szybko reagować na jakiekolwiek oznaki jej niesprawności. A jakie mogą to być oznaki?

Spadek sprawności układu klimatyzacji

Zauważalny spadek wydajności klimatyzacji to najoczywistsza oznaka tego, że coś niedobrego dzieje się z układem. Najoczywistszą przyczyną jest zwykle niedostatek czynnika chłodniczego. Uzupełnienie go powinno natychmiast załatwić sprawę. Jeśli mimo tego klimatyzacja nie działa właściwie lub działa dobrze tylko przez jakiś czas, należy jak najprędzej obejrzeć cały układ w poszukiwaniu nieszczelności. Jeśli układ okaże się szczelny, należy zwrócić uwagę na filtr przeciwpyłowy oraz osuszacz. Poważne zabrudzenie prowadzące do niedrożności obu tych części będzie dawało takie same efekty.

Jeśli klimatyzacja chłodzi, ale z przerwami, niedrożność może dotyczyć dowolnego miejsca na drodze obiegu czynnika. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle zabrudzenie lub nadmiar wilgoci w układzie.