Kontrola sprawności i wymiana świec zapłonowych w Volkswagenie Passacie

Volkswagen Passat to samochód słynący z trwałych podzespołów. Niemniej jednak nawet w nim trzeba wymieniać takie elementy, jak świece zapłonowe, które ulegają zużyciu wskutek zwykłej eksploatacji każdego pojazdu. Kiedy należy wymienić te części? Jak odkryć, że świece działają niepoprawnie i potrzebne będą części zamienne do VW Passata?

Objawy niesprawności świec zapłonowych

Podstawowe objawy niepełnej sprawności świec zapłonowych to przede wszystkim: wzrost lub spadek obrotów silnika pomimo wrzucenia biegu jałowego oraz ogólny spadek mocy silnika. Niestety objawy te przez dłuższy czas pozostają bardzo subtelne, przez co trudno je zauważyć. Często kierowcy dostrzegają problem zbyt późno, kiedy świece są już w fatalnym stanie i przez ich niesprawność doszło do uszkodzenia innych podzespołów. Dlatego też stan świec trzeba sprawdzać regularnie, aby w odpowiednim momencie sięgnąć po części zamienne do VW Passata. Warto zatem zlecać kontrolę świec przy każdym przeglądzie, gdyż dla fachowca jest to dosłownie chwila, aby ocenić, czy konieczna jest wymiana. Diagnostykę w tym zakresie można wykonać również na własną rękę.

części zamienne do VW Passata

Ażeby skontrolować świece zapłonowe, konieczne jest ich wykręcenie. Pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie świec, w celu sprawdzenia, czy aby nie są powykrzywiane, stopione, czy też pokryte nienaturalnie grubą warstwą nalotu. Czasami po jednym spojrzeniu niesprawność świecy jest oczywista, jednak często oględziny nie zapewniają satysfakcjonującej odpowiedzi. Trzeba wtedy wykonać test, polegający na oparciu świecy o silnik, a następnie pociągnięciu za pasek klinowy. Jeżeli efektem tego działania nie będzie powstanie iskry, oznacza to, iż element wymaga wymiany. Warto pokreślić, iż zły stan jednej ze świec wymaga wymiany wszystkich, zatem po wykryciu niesprawności pojedynczego elementu można już zakończyć test sprawności.

Test sprawności świec i co dalej?

Jeżeli po wykonaniu testu świec okaże się, iż wszystkie one są sprawne, można zamontować je z powrotem. Niemniej jednak, jeżeli przejechaliśmy z nimi ponad 80 tys. kilometrów, warto rozważyć wymianę profilaktyczną. Natomiast w przypadku, gdy któraś ze świec odmawia posłuszeństwa, należy kupić nowe części zamienne do VW Passata i wykonać wymianę. Można zlecić to mechanikowi lub spróbować samodzielnej wymiany. Wykręcenie starych i wkręcenie nowych świec nie wymagają posiadania zaawansowanej wiedzy fachowej ani też profesjonalnego sprzętu. Jeżeli natomiast chodzi o wybór właściwych świec, należy poszukiwać modeli oznaczonych jako przeznaczone do Volkswagena Passata. Ponadto, warto również zwracać uwagę na materiał wykonania. Świece powstają z platyny, irydu lub stopu niklowo-litowego – w kolejności od jakościowo najlepszych do najgorszych.