Każdy chłopiec w dzieciństwie miał dwa marzenia: zostać strażakiem bądź panem złota rączka. Rzeczywistość oraz dorosłe życie zweryfikowało niejednego z nas, jednak są i tacy, którym udało się owe życzenia zrealizować. Po dopełnieniu formalności oraz odebraniu kluczy do warsztatu marzeń, pozostaje więc zastanowić się, jakiego rodzaju narzędzia będą dla nas niezbędne. Od czego zacząć?
Specjalistyczne narzędzia warsztatowe
Rodzaj produktów, jakich potrzebujemy, zależy od branży, w obrębie której działamy. Większość urządzeń ma zastosowanie ogólne i nada się do kilku podmiotów. Warto jednak rozgraniczyć nasze zakupy. Na początku działalności powinniśmy inwestować tylko w najważniejsze materiały, aby nie uszczuplić budżetu firmy, inwestując w produkty całkowicie zbędne bądź takie, których użyjemy zaledwie jednokrotnie. Jakie zatem rodzaje narzędzi wyróżniamy?
- Narzędzia dynamometryczne – wykorzystywane często w branży samochodowej, służą do precyzyjnego dokręcenia śrub oraz nakrętek, zgodnego z wytycznymi dotyczącymi danego pojazdu. Możemy wyróżnić produkty uniwersalne tj. klucze czy wkrętarki oraz bardziej wyspecjalizowane np. ściągacze bądź blokady do kół. Jednym z najchętniej wybieranych producentów tego typu narzędzi jest firma Beta, która od ponad 80 lat zajmuje się ich tworzeniem oraz dystrybucją.
- Narzędzia ręczne – wykorzystywane w większości zakładów, niezależnie od ich specyfiki. Do produktów niezbędnych zaliczamy wszelkiego rodzaju młotki oraz nożyki, a także urządzenia pomiarowe tj. miary taśmowe czy poziomice.
- Narzędzia pneumatyczne – produkty, które wykorzystują siłę powietrza w celu usprawnienia pracy jego użytkowników, stosowane są głównie w branży budowlanej. Ważne aspektem, o którym nie możemy zapominać przy korzystaniu z takich urządzeń, jest używanie odolejacza – oddziela on olej od sprężarki tak, aby nie dostał się do instalacji urządzenia. Wśród tego typu urządzeń wyróżniamy m.in. szlifierki czy osuszacz sprężonego powietrza. Pionierem w zakresie produkcji urządzeń pneumatycznych jest przedsiębiorstwo Chicago Pneumatic, które swoją działalność prowadzi z powodzeniem od 1901 roku.
- Narzędzia hydrauliczne – niezbędne w pracy każdej osoby, zajmującej się naprawą oraz montażem instalacji wodociągowych. Do flagowych produktów należą: obcinak do rur, gwintownica oraz wszelkiego rodzaju zaciskarki czy zgrzewkarki. Nie tylko ułatwiają one cały proces hydrauliczny, ale i sprawiają, że wszystkie działania wykonywane są z należytą starannością oraz precyzją. Do firm, które specjalizują się w tego typu narzędziach zaliczamy m.in. włoską markę Usag, należącą obecnie do wielonarodowej grupy Stanley Black & Decker Inc.
- Narzędzia budowlane – jako iż praca na budowie nigdy do najłatwiejszych nie należała, narzędzia używane do jej wykonywania również muszą być nieco bardziej złożone. Typowymi produktami będą wspomniane już wcześniej miarki czy poziomice, należące do grupy narzędzi pomiarowych oraz narzędzia ręczne tj. młotki bądź nożyki. Wśród narzędzi bardziej zaawansowanych wyróżniamy większe sprzęty – agregaty prądotwórcze oraz malarskie –
służące kolejno do: wytwarzania energii elektrycznej oraz do sprawnego pokrywania dużych powierzchni odpowiednią ilością farby. Wartym uwagi producentem tego typu produktów jest przedsiębiorstwo ASTA, które od wielu lat dostarcza klientom najwyższej klasy narzędzia.
- Elektronarzędzia – możemy podzielić je na dwie grupy: przewodowe oraz bezprzewodowe. W zależności od rodzaju działalności, sami musimy dobrać, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszych zakładach. W szerokiej gamie tego typu produktów znajdują się m.in. piły, polerki czy wiertarki udarowe. Nietrudno o wypadek, bądźmy więc szczególnie uważni oraz z respektem podchodźmy do wykonywanych nimi działań. Do najbardziej znanych producentów elektronarzędzi niewątpliwie należy BOSCH, niemieckie przedsiębiorstwo, które już od końca XIX wieku działa w obrębie branży technicznej.
- Narzędzie ścierne – znajdują swoje zastosowanie zarówno przy pracy ręcznej, jak i wymagającej użycia narzędzi mechanicznych. Mogą przyjmować różnego rodzaju formy m.in. papieru ściernego, stosowanego przy obróbce drewna; pilników, używanych głównie w branży kosmetycznej; ściernic listkowych, sprawdzających się zarówno przy bardziej zaawansowanej obróbce, jak i w pracach wykończeniowych.
- Narzędzia skrawające – jak sama nazwa wskazuje, służą do wykrawania zbędnych części materiału. Często używane w przemyśle budowlanym, lotniczym czy też samochodowym. Do najbardziej wyeksploatowanych zaliczamy różnego rodzaju frezy, gwintowniki oraz głowice. Ich tworzeniem zajmuje się firma Dolfamex, od lat wprowadzająca na rynek unikatowe oraz warte uwagi produkty.
Ważne! Oprócz typowych narzędzi przydatnych w warsztacie wyposażmy się również w artykuły antykorozyjne, które zadbają o oczyszczenie, jak i zabezpieczenie produktów, na których pracujemy. Pamiętajmy, że inwestycja w wysokiej jakości narzędzia do warsztatu na pewno zwróci się w przyszłości. Im lepszy sprzęt zakupimy, tym wzrasta wydajność usług, a co za tym idzie, przybywa klientów. A na tym powinno zależeć nam najbardziej!